Štěpán

line
stepan

Violoncellista Štěpán Švestka se narodil v roce 1982 v Brně. Po absolutoriu na Konzervatoři Brno ve třídě V. Horáka ukončuje studium na Janáčkově akademii múzických umění v Brně pod vedením J. Podhoranského (2007).

Během studia získává nejvyšší ocenění v národních i mezinárodních soutěžích (Laureát Soutěže konzervatoří, 1. cena v soutěži pro střední školy „Yamaha”, 1. cena v soutěži pro vysoké školy „Yamaha”, absolutní vítěz mezinárodní soutěže „O cenu Leoše Janáčka“ a současně Cena za nejlepší provedení soudobé skladby, 1. cena v mezinárodní soutěži „Beethovenův Hradec” a současně Cena za nejlepší provedení díla Leoše Janáčka, 1. cena v soutěži „O cenu Leoše Janáčka“ v oboru smyčcové kvarteto).

Na základě svých úspěchů byl doporučen k šestiměsíčnímu studiu u M. Rousiho na Sibeliově akademii v Helsinkách, jedné z nejprestižnějších hudebních univerzit v Evropě. Svou sólistickou dráhu zahájil koncertním turné v Petrohradě a vystoupením na brněnském mezinárodním hudebním festivalu Moravský podzim. Jako úspěšný mladý sólista se publiku představil s orchestry doma i v zahraničí (Orchestr Konzervatoře Brno, Moravský komorní orchestr, komorní orchestr Musici Boemi, Moravská filharmonie Olomouc, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Lotyšská filharmonie a další). Nepřehlédnutelná je též jeho nahrávací činnost pro Český rozhlas.

Štěpán Švestka patří pro svůj bravurně zvládnutý virtuózní program a hloubku uměleckého projevu k nejvyhledávanějším českým violoncellistům mladé generace. Součástí jeho repertoáru je rovněž řada kuriozit, které vzbuzují uznání nejen v uměleckých kruzích.